Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
– państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

05 znak uproszczony kolor biale tloNIMIT 1536 x768 912x485

czwartek, 09 luty 2023

warsztaty wokalne Ada Bujak 01

W dniach 25-29 stycznia 2023 Fundacja Akademia Muzyki Dawnej wraz z Partnerami Kvæðamannafélagið Iðunn, Domem Skandynawskim w Szczecinie i Akademią Sztuki w Szczecinie zrealizowała drugą sesję międzynarodowego Projektu Í gær og í dag / Wczoraj i dziś Polish-Icelandic Musical Dialogue.

Elementami programu sesji były; wykład muzykologiczny, warsztaty wokalne oraz koncertu poświęcony najstarszym tradycjom śpiewu chorałowego i polifonicznego, polskiej, islandzkiej i europejskiej muzyki sakralnej.

Sesję otworzył wykład pod tytułem "Liturgiczna muzyka islandzka na tle średniowiecznych tradycji północnej Europy" (w technologii online), który wygłosiła dr Agnieszka Budzińska-Bennett - wokalistka, harfistka, muzykolog z Bazylei, uznany autorytet w dziedzinie muzyki średniowiecza i renesansu. Wykład uzupełniony był prezentacjami najstarszych zabytków muzycznych związanych z tradycją śpiewu chorałowego Islandii oraz nagraniami w wykonaniu Ensemble Peregrina. Spotkanie uczestników wykładu odbyło się na Akademia Sztuki w Szczecinie, wśród których byli studenci Sztuk Muzycznych Akademii Sztuki oraz liczne grono entuzjastów muzyki dawnej. W kolejnych dniach odbyły się warsztaty wokalne poprowadzone przez Adriannę Bujak-Cyran,  wokalistkę specjalizującą się w śpiewie chorałowym. Finałem programu był koncert „Ad honorem Beatae Mariae Virginis” w wykonaniu zaproszonych artystów z Polski, Ukrainy i Niemiec, z udziałem Adrianny Bujac-Cyran (sopran), Piotra Olecha (kontratenor), Aleksandra Rewińskiego (tenor) Adama Kulisia (bas) zespołów Trinus Ensemble, Szczecin Vocal Project oraz Consortium Sedinum pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego. W programie koncertu zabrzmiał XV-wieczny śpiew gregoriański, kompozycje Mikołaja z Radomia, łacińskie i polskie antyfony maryjne z Kancjonału Sióstr Benedyktynek ze Staniątek, a także dzieła mistrzów sztuki polichóralnej przełomu XVI i XVII wieku: Philippa Dulichiusa, Mikołaja Zieleńskiego oraz Marcina Mielczewskiego. Dopełnieniem Sesji będzie udział artystów islandzkich w XX edycji Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej, których odbędzie się w terminie 19-28 maja tego roku.

Dziękując naszym Partnerom za zaangażowanie i pomoc w realizacji spotkań  zapraszamy na kolejną sesję Projektu Í gær og í dag / Wczoraj i dziś Polish-Icelandic Musical Dialogue, która odbędzie się w dniach 2-7 maja 2023 roku w Islandii.

Projekt odbywa się pod honorowym patronatem Jego Ekscelecji Hannesa Heimissona, Ambasadora Republiki Islandii w Polsce i dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG), Iceland, Liechtenstein, Norway grants pod hasłem: „Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej”.

2008-2023 Fundacja Akademia Muzyki Dawnej
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος