Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
– państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

05 znak uproszczony kolor biale tloNIMIT 1536 x768 912x485

wtorek, 29 listopad 2022

Baner projektu

W dniach 14-20 listopada 2022  Fundacja Akademia Muzyki Dawnej wraz z Partnerem Kvæðamannafélagið Iðunn zrealizowała pierwszą sesję międzynarodowego programu Í gær og í dag / Wczoraj i dziś Polish-Icelandic Musical Dialogue. Tytułowy dialog muzyczny składał się z cyklu spotkań, koncertów, warsztatów i wykładów, które odbyły się w Reykjaviku, gościnnej stolicy Islandii.

Wzięli w nich udział muzycy polscy i islandzcy, Adam Strug, zespół Szczecin Vocal Project wspólnie z islandzkimi artystami Bárą Grímsdóttir i Chrisem Fosterem, tworzących zespół Funi oraz chórem Valskór Reykjavik.

Tematem łączącym wymienione elementy projektu był tytułowy dialog międzykulturowy, w formie przedstawienia dziedzictwa i wielowiekowej tradycji muzycznej Islandii i Polski i ich wkładu w budowę dzisiejszej kultury europejskiej. Osią projektu jest cykl koncertów ukazujących ponadczasowy dialog twórców muzyki wielu epok, od najstarszych pierwotnych form rodem ze średniowiecza, poprzez renesans i barok aż po muzykę współczesną. Dialog dotyczył zarówno gatunków muzycznych w klasycznych formach wokalnych i instrumentalnych jak i w pieśniach i tańcach muzyki tradycyjnej.  Trzy kolejne tytuły koncertowe: U źródła muzyki polskiej w wykonaniu Adama Struga i Szczecin Vocal Project (Basilika Krists konungs, Landakotskirkja), Liryka miłosna Puszczy Zielonej i Wodnej Doliny prezentowany przez Adama Struga, Bárę Grímsdóttir i Szczecin Vocal Project (Mengi Reykjavik) oraz odwołujący się do tytułu Projektu program Wczoraj i dziś / Í gær og í dag - polsko-islandzki dialog muzyczny, łączący wszystkich artystów (Friðrikskapella) spotkały się z żywym zainteresowaniem i odbiorem islandzkiej publiczności. Wśród publiczności i uczestników spotkań widoczna była także polska społeczność, obecnie licznie zamieszkująca Islandię. Podobnym zainteresowaniem cieszyły się wykłady, warsztaty wokalne i spotkania zorganizowane w Ambasadzie RP, Islandzkiej Akademii Sztuki, Centrum Kultury Gröndalshús oraz w Friðrikskapella. Śpiewając po islandzku i polsku odkrywaliśmy wspólnie tradycję, obrzędy i zwyczaje będące skarbnicą wiedzy o nas i naszych odległych kulturach. Był to pierwszy krok do przybliżenia i zrozumienia kultury dalekich krajów, które łączy dziś coraz bliższa współpraca.

Dziękujemy naszym Partnerom na Islandii, za wspaniałą atmosferę spotkań i wielkie poświęcenie organizacyjne. Jednocześnie zapraszamy na kolejną sesję Projektu Í gær og í dag / Wczoraj i dziś Polish-Icelandic Musical Dialogue do Szczecina w dniach 25-29 stycznia 2023 roku.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG), Iceland, Liechtenstein, Norway grants pod hasłem: „Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej”.

Więcej zdjęć w galerii...

2008-2024 Fundacja Akademia Muzyki Dawnej
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος