Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
– państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

05 znak uproszczony kolor biale tloNIMIT 1536 x768 912x485

piątek, 29 maj 2009

stetinum-logoMuzyka sakralna między Lwowem a Szczecinem, od średniowiecza do klasycyzmu – taka idea przyświecała, odbywającemu się w piątek, 29 maja, w nowej Cerkwi Prawosławnej Św. Mikołaja, występowi zespołu „A Capella Leopolis”. Koncert odbył się w ramach Festiwalu Muzyki Dawnej.

Zespół z Lwowa - prowadzony przez Ludmiłę Kapustinę - złożony z trzynastu osób o mocnych, wyrazistych głosach, zaśpiewał najbardziej znane pieśni sakralne. Ich występ był pierwszym koncertem, zorganizowanym w niedokończonej jeszcze Cerkwi Prawosławnej św. Mikołaja w Szczecinie. Okazało się, że akustyka tego miejsca ma ogromny potencjał, a sakralne śpiewy chóru idealnie wpisują się w nastrój świątyni. Koncert nosił tytuł „In omni tempore” i był piątym występem tegorocznego Festiwalu Muzyki Dawnej. Cerkiew, mimo swoich niemałych rozmiarów, nie zdołała pomieścić wszystkich słuchaczy. Tuż przed samym koncertem zapełnił się cały chór, ludzie stali na schodach i przy drzwiach wejściowych, wnętrze wypełnione było po brzegi.

Zespół wykonał jedenaście utworów. Część po łacinie, część w języku staro-cerkiewno-słowiańskim. Dla szczecinian zapewne najważniejszym akcentem była pieśń piąta, „Benedicam Dominum in omni tempore” - utwór napisany przez jednego z najwybitniejszych szczecińskich kompozytorów, Filipa Dulichiusa. Koncert trwał niespełna godzinę. Przed koncertem Proboszcz parafii Św. Mikołaja poprosił zebraną publiczność o uszanowanie miejsca modlitwy i powstrzymanie się od braw. To jednak okazało się niemożliwe, część widzów pożegnała chór owacjami na stojąco, inni wyszli za zespołem na zewnątrz i drugo oklaskiwali artystów.

Zespół „A Cappella Leopolis” powstał w 2002 roku. Wykonuje muzykę dawnych epok, odwołując się w swojej pracy do technik śpiewu praktykowanych przed wieloma wiekami. W bogatym repertuarze zespołu - oprócz pieśni sakralnych, którymi urzekli szczecińską publiczność - są chorały gregoriańskie, pieśni hiszpańskich pielgrzymów z XV wieku, muzyka operowa Dmytra Bortnianskiego.

Stettinum.pl portal regionalny
Autor: Agata Pasek

2008-2024 Fundacja Akademia Muzyki Dawnej
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος