„Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej
i sprzyjającej integracji społecznej”

“Working together for a green, competitive and inclusive Europe”

niedziela, 23 maj 2010

cojestgraneŚwietny amerykański pianista Kevin Kenner, laureat XII Konkursu Chopinowskiego, zagra w czwartek utwory Chopina na fortepianie marki Pleyel. Chopin, jak byśmy dziś powiedzieli, był twarzą tej firmy.

To będzie koncert nadzwyczajny odbywającego się VII Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. Polscy melomani usłyszeli o Kennerze w 1990 r., kiedy zaledwie 17-letni wówczas pianista zdobył II nagrodę (pierwszej nie przyznano), nagrodę publiczności i nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Szybko stał się bywalcem światowych sal koncertowych.

Dziś współpracuje m.in. z BBC Symphony Orchestra, z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sinfonią Varsovia, San Francisco Symphony Orchestra. Jest również profesorem Royal College of Music w Londynie.

Pianiście towarzyszyć będzie Orkiestra Festiwalowa FAMD.PL pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego. Początek w czwartek o godz. 19.30 w kościele Pallotynów pw. św. Jana Ewangelisty przy ul. Świętego Ducha 9.

Koncert nadzwyczajny poprzedzą trzy inne ciekawe propozycje.

W koncercie pt. "Fortepian - historia narodzin" w sobotę na pianoforte zagra Katarzyna Drogosz (jest jedyną osobą w Polsce, która na własność posiada ten instrument), na klawesynie - Urszula Stawicka. Solistki wystąpią w sobotę o godz. 19.

W niedzielę o tej samej porze recital organowy w kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Trójcy (ul. Energetyków 8) da najbardziej wszechstronny polski organista Andrzej Białko. W jego interpretacji usłyszymy dzieła Bacha, Mendelssohna, Liszta. W programie festiwalu jest też recital pieśni romantycznych kontratenora Piotra Olecha. Zaśpiewa we wtorek w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego.

Bilety na poszczególne koncerty kosztują 30 i 20 zł (normalne i ulgowe). Kupić je można w herbaciarni Fanaberia na deptaku Bogusława, w kasach Muzeum Narodowego oraz przed rozpoczęciem koncertów.

Ewa Podgajna
2008-2022 Fundacja Akademia Muzyki Dawnej
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος