„Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej
i sprzyjającej integracji społecznej”

“Working together for a green, competitive and inclusive Europe”

Vinnum saman að umhverfisvænni, samkeppnishæfri Evrópu án aðgreiningar.

banner sfmd 2017

Za nami XIV Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej Barwy Dźwięku 2017. Tegoroczne majowe święto muzyki odbyło się pod hasłem łączącym barwy i dźwięki w sposób dosłowny i symboliczny. Podczas koncertów festiwalowych usłyszeliśmy i zobaczyliśmy, jak głęboko przenikają się te dwa modusy sztuki. Przez tydzień w Mieście Magnolii rozkwitała nie tylko przyroda, przed festiwalową publicznością mieniło się także bogactwo artystycznego kunsztu nie tylko muzyków…
I tak, „żywe malarstwo” Karstena Mittaga połączone ze śpiewem chorałowym Roberta Pożarskiego i wysublimowaną polifonią zespołu Agenda St. Jacob w dopełnieniu rewelacyjnych improwizacji organowych Tomasza Orlowa zachwyciły w Katedrze Świętego Jakuba podczas koncertu inauguracyjnego.

Recital Mistrzowski z programem Wariacji Goldbergowskich Jana Sebastiana Bacha dowiódł, że dziedziniec Muzeum Narodowego to miejsce szczególne, obdarzone niepowtarzalną atmosferą, a talent i wizjonerska pasja Marcina Świątkiewicza wyrasta ponad zwykłe rozumienie bachowskiej mowy dźwięków.

Występ Chóru Duchowieństwa, Dyrygentów i Psalmistów Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej potwierdził, iż Cerkiew Świętego Mikołaja jest bezcennym miejscem dla duchowego i muzycznego życia Szczecina.

Estrada młodych w Teatrze Kana zasiała kolejne ziarna w dziecięcej wrażliwości za sprawą brawurowo przez zagranej przez szczeciński zespół Tryzna, skandynawskiej bajki.

Festiwal zamykał po raz ósmy Beethoven, grany na instrumentach historycznych, a Olga Pasiecznik zachwyciła barwą i dźwiękiem. Finał wieńczył dzieło, a Trafostacja Sztuki nie leżała tego dnia nad Odrą tylko u Jej stóp. Mendelssohn i Beethoven w wykonaniu Gwiazdy Festiwalu na długo pozostaną w naszej pamięci.

Wszystkim Artystom, którzy wzięli twórczy udział w kreacjach Festiwalu należą się wielkie gratulacje. Patronom Honorowym, Współorganizatorom, Partnerom i Sponsorom składam serdeczne podziękowania, a publiczności wyrażam wdzięczność za życzliwe wsparcie naszych działań i tak liczną obecność. Kolegom z Fundacji Akademia Muzyki Dawnej, którzy przygotowali i profesjonalnie zrealizowali Festiwal serdecznie dziękuję za świetną robotę, a Szanownych Państwa już dziś zapraszam na jubileuszowy XV Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej 2018. Do zobaczenia w Szczecinie!

Paweł Osuchowski
dyrektor artystyczny Festiwalu

Więcej zdjęć w galerii...

2008-2023 Fundacja Akademia Muzyki Dawnej
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος