XII Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Logo MKDNiS kolorowe

banner sfmd 2017

Za nami XIV Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej Barwy Dźwięku 2017. Tegoroczne majowe święto muzyki odbyło się pod hasłem łączącym barwy i dźwięki w sposób dosłowny i symboliczny. Podczas koncertów festiwalowych usłyszeliśmy i zobaczyliśmy, jak głęboko przenikają się te dwa modusy sztuki. Przez tydzień w Mieście Magnolii rozkwitała nie tylko przyroda, przed festiwalową publicznością mieniło się także bogactwo artystycznego kunsztu nie tylko muzyków…
I tak, „żywe malarstwo” Karstena Mittaga połączone ze śpiewem chorałowym Roberta Pożarskiego i wysublimowaną polifonią zespołu Agenda St. Jacob w dopełnieniu rewelacyjnych improwizacji organowych Tomasza Orlowa zachwyciły w Katedrze Świętego Jakuba podczas koncertu inauguracyjnego.

Recital Mistrzowski z programem Wariacji Goldbergowskich Jana Sebastiana Bacha dowiódł, że dziedziniec Muzeum Narodowego to miejsce szczególne, obdarzone niepowtarzalną atmosferą, a talent i wizjonerska pasja Marcina Świątkiewicza wyrasta ponad zwykłe rozumienie bachowskiej mowy dźwięków.

Występ Chóru Duchowieństwa, Dyrygentów i Psalmistów Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej potwierdził, iż Cerkiew Świętego Mikołaja jest bezcennym miejscem dla duchowego i muzycznego życia Szczecina.

Estrada młodych w Teatrze Kana zasiała kolejne ziarna w dziecięcej wrażliwości za sprawą brawurowo przez zagranej przez szczeciński zespół Tryzna, skandynawskiej bajki.

Festiwal zamykał po raz ósmy Beethoven, grany na instrumentach historycznych, a Olga Pasiecznik zachwyciła barwą i dźwiękiem. Finał wieńczył dzieło, a Trafostacja Sztuki nie leżała tego dnia nad Odrą tylko u Jej stóp. Mendelssohn i Beethoven w wykonaniu Gwiazdy Festiwalu na długo pozostaną w naszej pamięci.

Wszystkim Artystom, którzy wzięli twórczy udział w kreacjach Festiwalu należą się wielkie gratulacje. Patronom Honorowym, Współorganizatorom, Partnerom i Sponsorom składam serdeczne podziękowania, a publiczności wyrażam wdzięczność za życzliwe wsparcie naszych działań i tak liczną obecność. Kolegom z Fundacji Akademia Muzyki Dawnej, którzy przygotowali i profesjonalnie zrealizowali Festiwal serdecznie dziękuję za świetną robotę, a Szanownych Państwa już dziś zapraszam na jubileuszowy XV Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej 2018. Do zobaczenia w Szczecinie!

Paweł Osuchowski
dyrektor artystyczny Festiwalu

Więcej zdjęć w galerii...

2008-2022 Fundacja Akademia Muzyki Dawnej
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος