11-festiwal-sfmd-2014Zgodnie z zapowiedziami tegoroczna jedenasta edycja Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej była bogata w niecodzienne brzmienia, niepowtarzalne interpretacje i niezapomnianą atmosferę. Kolejnych 6 koncertów festiwalowych wypełniły swą urodą wyjątkowe głosy i oryginalne instrumenty świata muzyki dawnej.

Wśród wykonawców nie zawiedli wybitni soliści i zespoły w repertuarze muzyki od średniowiecza po oświecenie i romantyzm. Podziwialiśmy między innymi Bożenę Korchynską, Łukasza Dulewicza, Andrzeja Białkę oraz Kevinna Kennera. Nie zawiodła festiwalowa publiczność, która w sposób liczny i wręcz entuzjastyczny przyjmowała kolejne koncerty w Stargardzie, Jüterbogu oraz w Szczecinie.

Koncert finałowy festiwalu z cyklu Beethoven non plus ultra z udziałem światowej sławy pianisty amerykańskiego Kevina Kennera przyciągnął komplet publiczności, która długo oklaskiwała kolejne ogniwo unikalnego projektu przedstawiające kolekcję wszystkich dzieł orkiestrowych Ludwiga van Beethovena wykonanych przez orkiestrę na instrumentach historycznych po raz pierwszy w Polsce. Zabrzmiał III koncert fortepianowy c-moll op. 37, Kevin Kenner grał na oryginalne pianoforte (hammerklavier) Antona Waltera z 1795 roku, Orkiestra Famd.pl zagrała II Symfonie Es-dur Carla Philippa Emanuela Bacha oraz nieśmiertelną V Symfonięc-moll op. 67 mistrza z Bonn. Koncert ten stał się bezsprzecznie jednym z największych wydarzeń muzycznych sezonu koncertowego w Szczecinie.

Festiwal, który został powołany do życia w 2004 roku przez artystów tworzących Fundację Akademia Muzyki Dawnej wspólnie z Muzeum Narodowym w Szczecinie oraz Parafią Ewangelicko-Augsburską św. Trójcy w Szczecinie trwa nieprzerwanie od dziesięciu lat i stawia Szczecin pierwszym rzędzie ośrodków kulturalnych w kraju i Europie. Nasz Festiwal jest znakomitą okazją do prezentacji międzynarodowej współpracy artystów i zespołów działających pod skrzydłami FAMD: Consortium Sedinum pod kier art. Urszuli Stawickiej, Szczecin Vocal Project oraz Orkiestry Famd.pl pod kierownictwem Pawła Osuchowskiego.  Od zeszłego roku festiwal promieniuje i rozszerza formułę o koncerty towarzyszące – Przystanek Stargard, Przystanek Jüterbog, a wydarzenia te stanowią okazję promocyjną dla miasta i regionu. Co szczególnie cenne koncerty festiwalowe odbywają się, w Muzeum Narodowym oraz w szczecińskich Kościołach trzech wyznań: luterańskim, prawosławnym i katolickim. Festiwal od roku 2006 jest objęty corocznie honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wszystkim współorganizatorom, partnerom, sponsorom, patronom  serdecznie dziękujemy za nieocenioną pomoc! Festiwalowej Publiczności dziękujemy za niezawodną obecność, życzliwe przyjęcie i entuzjastyczne owacje! To był czas pełen muzycznej magii, do zobaczenia za rok!

Wycinek prasowy z Kuriera SzczecińskiegoWycinek prasowy z Kuriera SzczecińskiegoWycinek prasowy z Kuriera Szczecińskiego

2008-2018 Fundacja Akademia Muzyki Dawnej
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος