Boshena KorchynskaŁukasz DulewiczW kulturze dawnej Europy, gdy Daleki Wschód był słabo znany, uznawano go za bajeczną krainę szczęśliwości i dostatku, stanowił zarazem niezgłębione źródło inspiracji dla artystów – poetów, pisarzy i kompozytorów.

Ze światem Orientu, z którym przyszło się nam europejczykom spotykać bezpośrednio wiele razy w historii, łączyły nas nie tylko sztuka i kultura, ale przede wszystkim handel i ludzka ciekawość świata. Muzyka baroku wraz z powstaniem Opery nieustannie czerpała z bogatego źródła, jakim były baśnie i legendy wschodu, stąd muzyczne obrazy dalekiej Turcji w przygodach Herkulesa, portret perskiej księżniczki Statiry, panorama dawnego Jerusalem.

Przygotowując program koncertu inauguracyjnego XI Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej postanowiłam sięgnąć po dzieła twórców włoskich, dla których Orient był źródłem inspiracji i natchnienia. Uzupełnieniem tematu stały się dzieła instrumentalne twórców austriackich i niemieckich, a także włoskich w tym Tarquinio Meruli, dla którego podróż do Polski i lata spędzone na dworze Wazów w Warszawie były przysłowiową bramą na wschód, stanowiącą pomost pomiędzy kulturą Zachodu i Wschodu. Głównym bohaterem koncertu będzie Boshena Korchynska ukraińska wirtuoz grająca na chromatycznej sopiłce – nie znanym w Polsce, tradycyjnym instrumencie ukraińskim. Towarzyszyć jej będzie rewelacyjny kontratenor Łukasz Dulewicz oraz zespół Consortium Sedinum pod moim kierownictwem. Serdecznie zapraszam!

2008-2018 Fundacja Akademia Muzyki Dawnej
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος