Stefan PlewniakW najbliższą sobotę 29.08.2015 zapraszamy na kolejną wędrówkę szlakiem gotyku  do Gryfina.

29.08.2015 Gryfino Kościół pw. Narodzenia NMP

Gotycki kościół pod wezwaniem Narodzenia NMP to najstarszy i najbardziej wartościowy zabytek historyczny Gryfina. Jego budowę rozpoczęto w XIII wieku tuż po lokacji miasta przez księcia Barnima I. Wówczas patronował mu św. Mikołaj. Nim nastała reformacja, w świątyni znajdowało się aż 17 ołtarzy. Po jej zaprowadzeniu na Pomorzu, wyposażenie kościoła wyprzedano. Mimo to i dziś w jego wnętrzu znajdują się interesujące rzeczy. Najpiękniejsza z nich jest rzeźbiona w piaskowcu renesansowa ambona z 1605 roku.  Tuż obok w prezbiterium mieszczą się dwa rzędy XVI-wiecznych renesansowych stalli. Na chórze zainstalowane są pochodzące z drugiej połowy XIX wieku organy wykonane przez renomowaną firmę Barnima Grüneberga.

 

17:00 program turystyczny, przewodnik Kamilla Gadomska

19:00 Koncert Wieczór bachowski – nadzwyczajny koncert z okazji 330 rocznicy urodzin wykonawcy: Consortium Sedinum, Urszula Stawicka- klawesyn,  Stefan Plewniak – skrzypce barokowe

Nawiązując do przypadającej w tym roku rocznicy bachowskiej pogram  prezentuje działa J. S. Bacha oraz jego krewnych – Johanna Bernharda Bacha – kuzyna  oraz C.Ph. E. Bacha – drugiego syna, zwanego Bachem berlińskim. Program wypełnią dzieła instrumentalne – symfonie, uwertury a także wirtuozowskie koncerty instrumentalne  skrzypcowy i klawesynowy.

Program koncertu jest owocem  współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach pierwszej edycji programu artysta rezydent, którym w nadchodzącym sezonie koncertowym Fundacji Akademia Muzyki Dawnej  2015/16 będzie Stefan Plewniak – wybitny polski skrzypek barokowy, występujący dotąd na wielu europejskich estradach.

Bus do dyspozycji szczecińskiej publiczności odjeżdża każdorazowo z przystanku przy ul. Korsarzy, Uwaga: Bilety na przejazd (tam i z powrotem) w cenie promocyjnej 20,00 zł. w przedsprzedaży od 20.07 do dnia 15.08.15. Cena regularna od 16.08.2015 25,00 zł. Rezerwacja i sprzedaż trwa od 20 lipca na stronie organizatora  - www.famd.pl. Sprzedaż bezpośrednia w Republice Rozmaitości Fanaberia przy deptaku Księcia Bogusława X 5 w Szczecinie.

Fundacja Akademia Muzyki Dawnej serdecznie zaprasza!

logo IMIT1

2008-2018 Fundacja Akademia Muzyki Dawnej
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος