kurier-logoPiękne miejsce, piękna muzyka, piękny wieczór – tak najkrócej można opisać finałowy koncert IV Letniego Festiwalu Wędrownego „Na gotyckim szlaku”. W minioną sobotę w szczecińskim kościele św. Jana Ewangelisty, gdzie się odbył, zabrakło w ławkach wolnych miejsc.

Od kilku lat kościół jest starannie restaurowany. To zabytek wyjątkowy, bryła oryginalnie gotycka, z unikatową średniowieczną więźbą, średniowiecznymi tablicami nagrobnymi, rzeźbą budowniczego i ocalałymi fragmentami fresków. Historię miał dramatyczną: na przełomie XIX i XX wieku omal nie został rozebrany, a po wojnie, skutkiem błędnych decyzji konserwatorskich, dosłownie się rozsypywał. Przed sobotnim koncertem mówiła o tym miejska konserwator zabytków, Małgorzata Gwiazdowska.

Prace renowacyjne w kościele wciąż trwają, tym niemniej już prezentuje się pięknie i trudno byłoby w Szczecinie o lepsze miejsce na finałowy koncert festiwalu. W jego program krótko wprowadził Mirosław Pawelec, dyrektor Fundacji Akademia Muzyki Dawnej. Orkiestrą fundacji dyrygował Paweł Osuchowski.

Bogdan Twardochleb

Czytaj całość...

2008-2018 Fundacja Akademia Muzyki Dawnej
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος