Koncertem „Alla Polacca” w pocysterskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kołbaczu zaczął się w sobotę VIII Letni Festiwal Wędrowny „Na gotyckim szlaku”, organizowany przez szczecińską Fundację Akademia Muzyki Dawnej.

Zwyczajem festiwalu koncert połączono z poznawaniem zabytków. Festiwalowa publiczność odwiedziła najpierw Wełtyń na południowych stokach Gór Bukowych, wieś, która w średniowieczu miała prawdopodobnie prawa miejskie. Wyjątkowo cennym zabytkiem jest tam średniowieczny kościół kamienny, a w nim piętnastowieczne malowidła ścienne, przedstawiające dzieje Zbawienia. O dziejach Wełtynia i kościoła oraz o prowadzonych w nim pieczołowicie pracach konserwacyjnych mówił Michał Dębowski, historyk sztuki z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie. Wspierał go i muzycznych wędrowców witał ks. proboszcz Benon Latus.

Kurier Szczeciński: www.24kurier.pl

 

Ulepiły aż 300 pierogów. Jednak i tak zabrakło. Taki był popyt! Pierogów były dwa rodzaje: ruskie i ze szpinakiem. Do tego nagotowany został gar barszczu ukraińskiego. Polową kuchnię podczas VIII Letniego Festiwalu Wędrownego „Na gotyckim szlaku” prowadziło Koło Emerytów i Rencistów w Kołbaczu.

O festiwalu materiał (również filmiki) w przygotowaniu, a teraz zobaczmy, jak radziły sobie zaradne i kulinarnie utalentowane kołbaczanki.

iGryfino.plwww.igryfino.pl

2008-2019 Fundacja Akademia Muzyki Dawnej
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος