Gotyk2017

VIII Letni Festiwal Wędrowny Gotyckim Szlaku 2017 miał się nie odbyć. To nie żart. Podczas corocznych przygotowań natrafiliśmy na nie lada przeszkodę. Podczas żmudnego procesu pozyskiwania funduszy, który tradycyjnie zabiera najwięcej czasu i energii spotkaliśmy się pierwszy raz w historii Festiwalu z odmową wsparcia ze strony dotychczasowego głównego Partnera jakim był dotąd Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Na przekór niezrozumiałej decyzji Zarządu Województwa postanowiliśmy doprowadzić to realizacji zobowiązania jakim jest Festiwal – czyli coroczne spotkanie entuzjastów aktywnego wypoczynku, miłośników historii, architektury, malarstwa, muzyki i … dobrej kuchni.

Duże podziękowania należą się zatem Partnerom, na których możemy zawsze polegać, a byli nimi: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie, Powiat Gryfiński, Powiat Policki,

Gmina Stare Czarnowo, Miasto i Gmina Trzebiatów, Gmina Nowe Warpno, Miasto i Gmina Gryfino, Gmina Miasto Szczecin oraz Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kołbaczu, Parafia pw. Macierzyństwa NMP w Trzebiatowie, Parafia Nowe Warpno pw. Wniebowzięcia NMP, Parafia pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie, Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki w Kołbaczu, Trzebiatowski Ośrodek Kultury, Gryfiński Dom kultury, Stowarzyszenie Terra Incognita, Szkoła Muzyczna I stopnia w Gryfinie a także Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Dzięki pomocy sponsorów, którymi byli Kwiaciarnia leśna, Republika Rozmaitości Fanaberia oraz Firma Kadruk mogliśmy zorganizować transport do dyspozycji szczecińskiej publiczności, który umożliwił komfortowy udział wcale licznej grupy w cyklu wycieczek.

Gotycki Szlak wiódł kolejno przez Wełtyń, Kołbacz, Trzebiatów, Tatynię, Police-Jasienicę, Nowe Warpno, Gardno, Chwarstnicę, Gryfino do Szczecina. Podczas liczącej blisko 700 kilometrów wędrówki odwiedziliśmy tego lata wiele pięknych, często nieznanych i zapomnianych miejsc. Wszystkie spotkania cieszyły się wielkim zainteresowaniem publiczności, wszędzie witała nas serdeczna gościnność i poświecenie Partnerów, ciekawe atrakcje i niezapomniane koncerty. Przewodnikami gotyckiego szlaku byli wytrawni znawcy historii i sztuki dawnej Pomeranii: Michał Dębowski, Radosław Palus, Piotr Żak, Paweł Migdalski i Julian Dalidowicz. Podczas kolejnych wędrówek dzięki tym znakomitym przewodnikom mogliśmy bliżej poznać nie tylko dzieje dawnej Pomeranii ale też historię najnowszą i oblicze dnia dzisiejszego naszego Regionu.

Każda wycieczka kończyła się tradycyjnie kiermaszem atrakcji lokalnych, które w tym roku cieszyły wielkim zainteresowaniem publiczności stąd serdeczne podziękowania na Gospodyń z Kołbacza i Nowego Warpna!

Wreszcie słowo o samych koncertach festiwalowych, podczas których wystąpili artyści tworzący zespoły Fundacji Akademia Muzyki Dawnej: Consortium Sedinum, Szczecin Vocal Project oraz Orkiestra Famd.pl. Program koncertów był kolejno muzycznym hołdem dla geniusza Georga Philippa Telemanna w 250-rocznicę śmierci kompozytora, Claudio Monteverdiego i jego współczesnych w 450-lecie urodzin kompozytora, muzycznych tradycji luteranizmu w jubileuszu 500-lecia Reformacji, przywodził też Muzyczny Dialog głosów gitary i klawesynu, z Finałem cyklu koncertowego Serenada Notturna, na który złożyły się kompozycje Mozarta, Mendelssohna, Czajkowskiego i Dvoraka. I tak pojęcie muzyki dawnej w gotyckich wnętrzach nabrało nowych znaczeń podczas tegorocznego Festiwalu.

Myśląc o przyszłości Festiwalu, który miał się w tym roku nie odbyć pozostajemy w nadziei na dalsze pokonywanie trudności i rozwijanie idei spotkania entuzjastów piękna Na Gotyckim Szlaku.

2008-2019 Fundacja Akademia Muzyki Dawnej
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος