FAMD kurier 2021 2 copy

W dniach 8-11.12.2021 odbyły się w Szczecinie kolejne warsztaty w ramach projektu Muzyczny Kurier - edukacja kulturowa Pomorza Zachodniego.

W ramach grudniowej edycji zrealizowano warsztaty fotograficzne oraz muzyczne, których temat odnosił się do  źródeł muzyki adwentowej. Finałem wydarzeń był koncert pt. Muzyka Adwentu w dawnym Szczecinie.

Relacje uczestników warsztatów i koncertu "U źródeł muzyki adwentowej"
Koncert Muzyka Adwentu w dawnym Szczecinie

"Byłem pierwszy raz na warsztatach muzycznych i koncercie muzyki adwentowej. Koncert był zagrany i zaśpiewany w kościele Św. Wojciecha w Szczecinie, to piękne miejsce na takie koncerty. Śpiewały Panie i Panowie, grały skrzypce, wiolonczele i kontrabas, były też instrumenty dęte i klawesyn. Muzyka jaką słyszałem to kompozycje Jana Sebastiana Bacha opowiadające o nadejściu Bożego Narodzenia. Ta muzyka jest zupełne mi nieznana i cieszę się, że mogłem ją poznać. To było bardzo ciekawie spędzony czas i za rok też chętnie pójdę na takie spotkanie"

"Byłam słuchaczem ciekawego koncertu pod nazwą Koncert Muzyka Adwentu w dawnym Szczecinie. To było spotkanie z zupełnie nieznaną mi wcześniej muzyką dawną śpiewaną przez zawodowych śpiewaków. W telewizji nigdy tego nie widziałam. Muzyka opisywała temat adwentu, czyli oczekiwania na Boże Narodzenie. Sposób brzmienia muzyki dawnej to jest zupełnie inny świat niż ten jaki nas otacza na co dzień. W muzyce tej dużo jest radości (wysokie tony), jak i smutku (skrzypce i wiolonczele) wszystko pięknie zakomponowane w całość. Choć słucham też dużo innej muzyki to bardzo mi się spodobała kompozycja Jana Sebastiana Bacha. Może będę mogła poznać więcej takich kompozycji, bardzo bym chciała."

"Brałem udział w bardzo ciekawych warsztatach i koncercie pt. ”U Źródeł muzyki adwentowej”, którą prowadził śpiewak, który wstąpił następnie w koncercie w kościele św. Wojciecha w Szczecinie. Pierwszy raz zobaczyłem i usłyszałem, że tak można śpiewać. Bardzo mi się podobało, jak mocno brzmiała ta muzyka i wprowadzała słuchaczy w zasłuchanie. Chwilami odczuwałem smutek, innym razem radość, która wyrażał śpiew. Strasznie mi się podobało jak pan dyrygent machał batutą. Podobała mi się ta muzyka, która jest dla mnie jak miód dla misia! Koniec."

 

Projekt "Muzyczny Kurier-  edukacja kulturowa Pomorza Zachodniego" dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

MKiDN kolor

2008-2022 Fundacja Akademia Muzyki Dawnej
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος