Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
– państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

05 znak uproszczony kolor biale tloNIMIT 1536 x768 912x485

stetinum-logo40 dzieci z Polski i Islandii przez cały rok uczestniczyło w cyklu warsztatów muzycznych pod okiem wybitnych artystów z obu krajów. W najbliższy weekend w Szczecinie usłyszymy efekty ich zmagań.

Mimo że Szczecin i Reykjavik dzieli blisko 2500 km, kilkudziesięciu uczniów szkół muzycznych,  w wieku od 10 do 18 lat,  mogło przekonać się o podobieństwach – przynajmniej w dziedzinie muzyki. Główną ideą projektu „Reykjavik vs Szczecin”, który rozpoczął się  styczniu 2010 roku była popularyzacja polskiej i islandzkiej muzyki kameralnej oraz tradycji i kultury obu narodów. Koordynatorem z polskiej strony była Fundacja Akademia Muzyki Dawnej – Zależało nam na zgromadzeniu młodzieży, która nie zbierała dotychczas laurów, która dopiero teraz, dzięki temu projektowi ma szansę rozwinąć swoje skrzydła – mówi Paweł Osuchowski z Fundacji.

Projekt podzielony był na 4 kwartały, podczas których uczniowie uczestniczyli w warsztatach, wykładach i lekcjach kameralnych. Każdy kwartał kończył wyjazd grupy do drugiego kraju, gdzie wspólnie koncertowali. – Młodzi muzycy dowiedzieli się, że tak naprawdę sporo łączy muzyczne kręgi Polski i Islandii. Zarówno pod względem skali muzycznej, jak i instrumentarium – dodaje Osuchowski.
Ze Szczecina do udziału zaproszone zostały trzy szkoły muzyczne: Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia i Zespół Szkół Muzycznych. – Uważamy, że muzykowanie zespołowe daje lepsze rezultaty. Jest to coś, czego brakuje w polskim szkolnictwie artystycznym. My kształcimy solistów, którzy, jeśli później nie odniosą sukcesu, nie za bardzo potrafią się odnaleźć – mówi Urszula Stawicka, prezes Fundacji.

Podczas wyjazdów do Reykjaviku szczecińscy uczniowie mieli okazję obejrzeć wystawę niezwykłych, kamiennych instrumentów, tradycyjnie wytwarzanych tylko w Islandii. W Szczecinie wystawa dotyczyła głównie instrumentów smyczkowych, typowych dla Podhala.

W nadchodzący weekend stypendyści wspólnie wystąpią na szczecińskich scenach. Dodatkową atrakcją będzie specjalnie przygotowana i wykonana po raz pierwszy kompozycja Janusza Stalmierskiego  „Kartki z dzieciństwa”. – Jest to dzieło uniwersalne, które łączy obie tradycje, a zarazem jest komponowane „na miarę” i ukazuje najlepsze cechy naszego zespołu – wyjaśnia Osuchowski.
12 lutego 2011 r. o godzinie 17.00 w sali koncertowej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie odbędzie się Koncert Finałowy pod tytułem Reykjavik versus Szczecin Spotkania Młodych Zespołów Kameralnych w wykonaniu młodych artystów z Islandii i Polski. W programie koncertu znajdą się utwory kameralne kompozytorów islandzkich i polskich. Na ten koncert są jeszcze dostępne bezpłatne zaproszenia do odebrania w kasie Filharmonii Szczecińskiej.

Źródło: Stetinum.pl (Agata Pasek)

2008-2024 Fundacja Akademia Muzyki Dawnej
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος