Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
– państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

05 znak uproszczony kolor biale tloNIMIT 1536 x768 912x485

poniedziałek, 31 maj 2010

kurier-logoŚredniowieczna i renesansowa muzyka białoruska zabrzmi 29 maja na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie (godz. 20, ul. Staromłyńska 27). Wystąpi tu bowiem grupa Stary Olsa z Białorusi. Będzie to już ostatni koncert w ramach VII Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej (pod patronatem „Kuriera Szczecińskiego"). Tytuł sobotniego występu nosi tytuł: „Muzyka źródeł".

Formacja Stary Olsa została założona w 1999 roku przez obecnego lidera Zmiciera Sasnouskiego. Składa się z sześciu muzyków, którzy grają na takich instrumentach, jak: lira korbowa, dudy, gęśle, lutnie, cymbały, bęben arabski, hudok, wargan, mandolina. Swoją nazwę grupa zawdzięcza potokowi w zachodniej części regionu Mahiliou w Białorusi.

Na repertuar zespołu składają się białoruskie ballady folklorystyczne, pieśni wojskowe i utwory renesansowych kompozytorów, również popularne europejskie melodie z czasów średniowiecza i wcześniejsze. Dotąd muzycy nagrali osiem płyt.

Dzień przed koncertem białoruskich artystów, czyli 28 maja, odbędzie się też inny koncert w ramach VII Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej, o godz. 17. Otóż w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. T. Szeligowskiego w Szczecinie, przy al. Wojska Polskiego 115, wystąpią uczestnicy warsztatów festiwalowych. Zaplanowano też wykład prof. Marka Dyżewskiego pn. „Kto dziś tak gra jak Fryderyk Chopin?". (MON)

2008-2024 Fundacja Akademia Muzyki Dawnej
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος