Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
– państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

05 znak uproszczony kolor biale tloNIMIT 1536 x768 912x485

piątek, 22 maj 2009

plakat_mW dniach 22-30 maja odbędzie się VI Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej. Tegoroczna VI edycja Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej koncentruje uwagę wokół idei Jedności muzycznej Europy w epokach od średniowiecza po oświecenie. Wówczas to ponad politycznymi podziałami odbywał się dialog muzyczny na styku kultur, religii i narodów zamieszkujących Europę.

Na tegorocznym Festiwalu wystąpią soliści oraz zespoły specjalizujący się w wykonawstwie historycznym z Izraela, Ukrainy i Polski. Tematem przewodnim będzie Jedność Muzyczna Europy 2009 w 350 rocznicę urodzin H. Purcella oraz w 250 rocznicę śmierci J.F. Haendla. Programy koncertów festiwalowych eksponować będą wspólne cechy muzyki Wschodu i Zachodu Europy.

Tegorocznymi gwiazdami festiwalowymi będą:

- A Capella Leopolis (Ukraina) – czarodzieje głosów, znany i podziwiany już w Szczecinie lwowski zespół wokalny z pierwszym po wiekach wykonaniem dzieł Philippa Dulichiusa szczecińskiego kompozytora przełomu XVI i XVII wieku

- Dana Marbach – wybitny, młody sopran z Izraela, na co dzień śpiewająca z najlepszymi angielskimi, niemieckimi i izraelskimi zespołami barokowymi

- Agnieszka Monasterska – mezzosopran, solistka Capelli Cracoviensis, stale obecna na wszystkich najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce (Wratislawia Cantans, Warszawska Jesień) oraz w Europie, Ameryce Północnej i Azji

- Piotr Olech – kontratenor, laureat nagrody Fryderyk 2006 i 2008 w kategorii muzyka dawna

- Jacek Kowalski oraz Klub Św. Ludwika – Sarmata, poeta i tłumacz literatury starofrancuskiej śpiewający swoje piosenki i własne przekłady starofrancuskich pieśni i ballad. Jego pierwszy koncert w Szczecinie podczas III edycji festiwalu stał się sensacją

Stałym punktem festiwalowych koncertów będzie występ inicjatora imprezy - Kapeli dworskiej Consortium Sedinum pod kierownictwem klawesynistki Urszuli Stawickiej. Nowym projektem będzie premierowa prezentacja orkiestry festiwalowej, która wykona wspólnymi, międzynarodowymi siłami dzieło Dixit Dominus J.F. Handla pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego.

Kluczowym elementem festiwalu jest aspekt edukacyjny. Poprzez połączenie koncertów z cyklem wykładów, warsztatów, lekcji otwartych oraz prezentacji pragniemy kontynuować rozpoczętą w 2004 roku pracę z młodzieżą w ramach warsztatów festiwalowych. Projekt edukacyjny skierowany jest do szerokiej grupy odbiorców od uczniów szkół podstawowych, poprzez gimnazjum, liceum i studentów szkół wyższych, aż po środowisko pedagogiczne.

W ramach festiwalu odbędzie się również konferencja 12 maja 2009 (wtorek), w Centrum Bonhoeffera (ul. Piotra Skargi 32) o 13:00.

Festiwal to w sumie 6 koncertów, 50 wykonawców, 5 dni warsztatów, 96 lekcji otwartych, 150 uczestników warsztatów, 1500 odbiorców. Organizatorem głównym jest Fundacja Akademia Muzyki Dawnej. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski objął festiwal honorowym patronatem.

2008-2024 Fundacja Akademia Muzyki Dawnej
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος