Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
– państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

05 znak uproszczony kolor biale tloNIMIT 1536 x768 912x485

Stefan PlewniakW najbliższą sobotę 29.08.2015 zapraszamy na kolejną wędrówkę szlakiem gotyku  do Gryfina.

29.08.2015 Gryfino Kościół pw. Narodzenia NMP

Gotycki kościół pod wezwaniem Narodzenia NMP to najstarszy i najbardziej wartościowy zabytek historyczny Gryfina. Jego budowę rozpoczęto w XIII wieku tuż po lokacji miasta przez księcia Barnima I. Wówczas patronował mu św. Mikołaj. Nim nastała reformacja, w świątyni znajdowało się aż 17 ołtarzy. Po jej zaprowadzeniu na Pomorzu, wyposażenie kościoła wyprzedano. Mimo to i dziś w jego wnętrzu znajdują się interesujące rzeczy. Najpiękniejsza z nich jest rzeźbiona w piaskowcu renesansowa ambona z 1605 roku.  Tuż obok w prezbiterium mieszczą się dwa rzędy XVI-wiecznych renesansowych stalli. Na chórze zainstalowane są pochodzące z drugiej połowy XIX wieku organy wykonane przez renomowaną firmę Barnima Grüneberga.

 

17:00 program turystyczny, przewodnik Kamilla Gadomska

19:00 Koncert Wieczór bachowski – nadzwyczajny koncert z okazji 330 rocznicy urodzin wykonawcy: Consortium Sedinum, Urszula Stawicka- klawesyn,  Stefan Plewniak – skrzypce barokowe

Nawiązując do przypadającej w tym roku rocznicy bachowskiej pogram  prezentuje działa J. S. Bacha oraz jego krewnych – Johanna Bernharda Bacha – kuzyna  oraz C.Ph. E. Bacha – drugiego syna, zwanego Bachem berlińskim. Program wypełnią dzieła instrumentalne – symfonie, uwertury a także wirtuozowskie koncerty instrumentalne  skrzypcowy i klawesynowy.

Program koncertu jest owocem  współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach pierwszej edycji programu artysta rezydent, którym w nadchodzącym sezonie koncertowym Fundacji Akademia Muzyki Dawnej  2015/16 będzie Stefan Plewniak – wybitny polski skrzypek barokowy, występujący dotąd na wielu europejskich estradach.

Bus do dyspozycji szczecińskiej publiczności odjeżdża każdorazowo z przystanku przy ul. Korsarzy, Uwaga: Bilety na przejazd (tam i z powrotem) w cenie promocyjnej 20,00 zł. w przedsprzedaży od 20.07 do dnia 15.08.15. Cena regularna od 16.08.2015 25,00 zł. Rezerwacja i sprzedaż trwa od 20 lipca na stronie organizatora  - www.famd.pl. Sprzedaż bezpośrednia w Republice Rozmaitości Fanaberia przy deptaku Księcia Bogusława X 5 w Szczecinie.

Fundacja Akademia Muzyki Dawnej serdecznie zaprasza!

logo IMIT1

2008-2024 Fundacja Akademia Muzyki Dawnej
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος